Log-in to My Festival Sign out
tve Gas Natural Fenosa movistar+
Official
Sponsors
65th San Sebastian Film Festival
22/30 September 2017 - #65ssiff

close
Complete this form with your details for accessing the contents reserved for registered users
Click here
Forgotten your password? Click here

close


You have still not activated your email. We have sent you an email. You must click on the attached link to activate your account.

You are in: Home > 2017. 65th Edition  > Sections and Films
All the films of the65 edition: all films
Title/Director:
Films: 213
 
Title
Director
Section
Running time
Anahí Berneri
82 min.
Albert Dupontel
Special Screenings
114 min.
Urszula Antoniak
85 min.
(The Motive)
Manuel Martín Cuenca
112 min.
Aitor Arregi
Jon Garaño
114 min.
(The Plague)
Alberto Rodríguez
Not in competition
102 min.
Olivier Nakache
Éric Toledano
115 min.
(Mademoiselle Paradis)
Barbara Albert
97 min.
Antonio Méndez Esparza
114 min.
Alexandros Avranas
99 min.
Sergio G. Sánchez
Not in competition
110 min.
(Dying)
Fernando Franco
Special Screenings
104 min.
Constantin Popescu
152 min.
Matthew Porterfield
101 min.
Wim Wenders
Opening Film (In competition)
110 min.
Björn Runge
Closing film out of competition
99 min.
(A Sort of Family)
Diego Lerman
96 min.
Jean-Michel Cousteau
Jean-Jacques Mantello
Special Screenings
82 min.
(The Summit)
Santiago Mitre
114 min.
(Alberto García-Alix. The Shadow Line)
Nicolás Combarro
80 min.
Daniel Kokotajlo
96 min.
Lisa Brühlmann
97 min.
Gilles Coulier
91 min.
Milad Alami
Opening Night Film
100 min.
Jens Assur
110 min.
Marine Francen
98 min.
(Killing Jesus )
Laura Mora
95 min.
Daniel Palacio
84 min.
(Princess)
Marialy Rivas
Films in Progress 28
78 min.
Ulises Porra Guardiola
Silvina Schnicer Schlieman
92 min.
(To the Desert)
Ulises Rosell
94 min.
João Dumans
Affonso Uchôa
96 min.
Nelson Carlo de los Santos Arias
106 min.
(Rey's Education)
Santiago Esteves
Films in Progress 30
96 min.
Gustavo Rondón Córdova
Films in Progress 30
82 min.
( The Desert Bride)
Cecilia Atán
Valeria Pivato
Films in Progress 31
78 min.
(April's Daughters)
Michel Franco
103 min.
(The Waves)
Adrián Biniez
Films in Progress 30
87 min.
Marcela Said
Films in Progress 31
100 min.
Alexandra Latishev
Films in Progress 30
73 min.
(Hunting Season )
Natalia Garagiola
Films in Progress 31
105 min.
(A Fantastic Woman)
Sebastián Lelio
Opening Film (In competition)
104 min.
Ilian Metev
82 min.
Clément Cogitore
49 min.
Leo Calice
Gerhard Treml
Ikusmira Berriak II
8 min.
José Luis Torres Leiva
9 min.
Jorge Jácome
26 min.
Tamyka Smith
Ikusmira Berriak I
20 min.
(Lots of Kids, a Monkey and a Castle)
Gustavo Salmerón
88 min.
Helena Girón
Samuel M. Delgado
13 min.
Félix Viscarret
95 min.
(Soldier)
Manuel Abramovich
73 min.
Filipa César
96 min.
Kantemir Balagov
118 min.
Ruben Östlund
Opening Night Film
144 min.
Juan Cavestany
Álvaro Fernández Armero
250 min.
Janus Metz
105 min.
Luca Guadagnino
Opening Night Film
130 min.
Michael Haneke
107 min.
Xavier Legrand
90 min.
Robert Guédiguian
107 min.
Fernando León de Aranoa
Closing Night Film Not in competition
122 min.
Darren Aronofsky
122 min.
Andrey Zvyagintsev
127 min.
Michael Showalter
120 min.
Sean Baker
112 min.
Paolo Virzì
96 min.
Todd Haynes
115 min.
Lynne Ramsay
89 min.
Michael Winterbottom
108 min.
(Analysis of Blue Blood)
Blanca Torres
Gabriel Velázquez
64 min.
(Sister of Mine)
Pedro Aguilera
94 min.
(The Bar)
Álex de la Iglesia
100 min.
Elena Martín Gimeno
96 min.
(The Invisible Hand)
David Macián
83 min.
(Can´t Say Goodbye)
Lino Escalera
96 min.
(Skins)
Eduardo Casanova
77 min.
Víctor García León
89 min.
Paco Plaza
105 min.
Iñigo Fernández Ostolaza
Iñigo Royo
Zinemira Kimuak
9 min.
David P. Sañudo
Zinemira Kimuak
15 min.
Atxur Animazio Taldea
Zinemira Kimuak
7 min.
Iñigo Garcia Agirrezabalaga
85 min.
(Conversus)
David Arratibel
61 min.
Pablo Iraburu
Migueltxo Molina
Igor Otxoa
103 min.
Irati Gorostidi
Arantza Santesteban
Zinemira Kimuak
21 min.
Andrés Daniel Sainz
Zinemira Kimuak
30 min.
Raúl de la Fuente
Zinemira Kimuak
25 min.
Eñaut Castagnet
Ximun Fuchs
100 min.
(Nur and the Dragon Temple)
Juan Bautista Berasategi Luzuriaga
65 min.
Koldo Almandoz
Zinemira Kimuak
10 min.
(Bomb Scared)
Borja Cobeaga
90 min.
(Operation Golden Shell)
Antonio Cuadri
102 min.
(At Dawn)
Inês de Lima Torres
30 min.
Sylvain Cruiziat
Mila Zhluktenko
20 min.
Martina Juncadella
Martín Vilela
17 min.
(Microcastle)
Alejandra Villalba García
22 min.
Nelson Shin
86 min.
Alicja Jaworski, Karin Nilsson, Lasse Persson, Per Åhlin
45 min.
Nacho La Casa
Alberto Rodríguez
90 min.
Jennifer Peedom
74 min.
John DeCesare
60 min.
Serge Hazanavicius
98 min.
Chris Burkard
39 min.
(August)
Armando Capó Ramos
80 min.
(Immersed Family)
María Alché
86 min.
(Rust)
Aly Muritiba
104 min.
Nicolás Buenaventura
78 min.
(Wandering Girl)
Rubén Mendoza
100 min.
(Wanderers)
Leandro Lara
105 min.
Joseph Losey
18 min.
Joseph Losey
106 min.
Joseph Losey
19 min.
Joseph Losey
29 min.
Joseph Losey
105 min.
Joseph Losey
95 min.
Joseph Losey
110 min.
Joseph Losey
176 min.
Joseph Losey
125 min.
Joseph Losey
110 min.
Joseph Losey
12 min.
Joseph Losey
145 min.
Andrea Forzano [Joseph Losey]
82 min.
Joseph Losey
88 min.
Joseph Losey
103 min.
M 
Joseph Losey
88 min.
Joseph Losey
119 min.
Joseph Losey
123 min.
Joseph Losey
109 min.
Joseph Losey
95 min.
Joseph Losey
75 min.
Joseph Losey
97 min.
Joseph Losey
87 min.
Joseph Losey
116 min.
Joseph Walton [Joseph Losey]
95 min.
Joseph Losey
82 min.
Joseph Losey
92 min.
Joseph Losey
116 min.
Victor Hanbury [Joseph Losey]
89 min.
Joseph Losey
85 min.
Leslie Norman, Joseph Losey
81 min.
Joseph Losey
20 min.
Telmo Esnal
67 min.
(Holy Camp)
Javier Ambrossi
Javier Calvo
108 min.
Pablo Iraburu
Migueltxo Molina
Igor Otxoa
Euskal Zinema eta ETB Gala
103 min.
Alberto García-Alix
37 min.
Thierry Frémaux
85 min.
Bertha Gaztelumendi
74 min.
Official Sponsors:
Official Collaborators:
Associated Institutions:
© San Sebastian International Film Festival | Developed by: Yo Miento Producciones

This website uses cookies to improve the user experience. More info Agree