Log-in to My Festival Sign out

SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'AND qng477.fss_acreditados.fss_acr_id >= 650000 AND qng477.fss_acreditado' at line 19, FILE: /var/www/vhost/sansebastianfestival.com/home/html/publica/comunes/menu_misfestival.php, LINE: 37

SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'OR (qng477.rp_usariosxpeliculas.rp_id_uep_usuario = AND qng477.rp_usariosxpelic' at line 5, FILE: /var/www/vhost/sansebastianfestival.com/home/html/publica/comunes/menu_misfestival.php, LINE: 110

SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '' at line 8, FILE: /var/www/vhost/sansebastianfestival.com/home/html/publica/comunes/menu_misfestival.php, LINE: 171
Co-production forum
tve Gas Natural Fenosa movistar+
Official
Sponsors
65th San Sebastian Film Festival
22/30 September 2017 - #65ssiff
65th San Sebastian Film Festival
22/30 September 2017 - #65ssiff

close
Complete this form with your details for accessing the contents reserved for registered users
Click here
Forgotten your password? Click here

close


You have still not activated your email. We have sent you an email. You must click on the attached link to activate your account.

You are in: Home > 2015. 63rd Edition  > Sections and Films
All the films of the63 edition: all films
Title/Director:
Films: 235
 
Title
Director
Section
Running time
Jean-Marie Larrieu
Arnaud Larrieu
110 min.
(When a Tree Falls)
Asier Altuna Iza
103 min.
( The Apostate)
Federico Veiroj
80 min.
(The King of Havana)
Agustí Villaronga
125 min.
( Eva Doesn't Sleep)
Pablo Agüero
Films in Progress 27
85 min.
Lucile Hadzihalilovic
81 min.
Peter Sollett
103 min.
Ben Wheatley
118 min.
(Far From the Sea)
Imanol Uribe
Special Screenings
105 min.
Rufus Norris
Closing Night Film Not in competition
93 min.
(My Great Night)
Álex de la Iglesia
Not in competition
100 min.
Levan Tutberidze
95 min.
Pere Joan Ventura
Special Screenings
78 min.
Alejandro Amenábar
Opening Night Film Not in competition
106 min.
Rúnar Rúnarsson
99 min.
Terence Davies
135 min.
Cesc Gay
108 min.
(A perfect day to fly)
Marc Recha
70 min.
Hans Christian Berger
80 min.
Michal Vinik
85 min.
Stephan Richter
86 min.
Scott Graham
85 min.
Svetla Tsotsorkova
90 min.
Valéry Rosier
88 min.
Eugenio Canevari
Films in Progress 26
67 min.
Ben Sharrock
99 min.
Rhee Jinwoo
98 min.
Peter Grönlund
92 min.
(Sex Life of Plants)
Sebastián Brahm
Films in Progress 27
94 min.
(600 miles)
Gabriel Ripstein
85 min.
Michel Franco
92 min.
(From Afar)
Lorenzo Vigas
Films in Progress 27
93 min.
(Embrace of the Serpent )
Ciro Guerra
122 min.
(The Pearl Button)
Patricio Guzmán
82 min.
(The Club)
Pablo Larraín
Opening Night Film
98 min.
Jayro Bustamante
Films in Progress 26
91 min.
( The Project of the Century)
Carlos M. Quintela
100 min.
(Land and Shade)
César Augusto Acevedo
II Europe-Latin America Co-production Forum
97 min.
(The Chosen Ones)
David Pablos
III Europe-Latin America Co-production
105 min.
Salvador del Solar
Films in Progress 26
110 min.
Aly Muritiba
Films in Progress 26 I Europe-Latin America Co-production Forum
113 min.
Santiago Mitre
103 min.
( I Promise You Anarchy)
Julio Hernández Cordón
89 min.
Andrés Di Tella
79 min.
Simon Rouby
82 min.
(Beyond My Grandfather Allende)
Marcia Tambutti Allende
98 min.
(The Treasure)
Corneliu Porumboiu
89 min.
Jem Cohen
110 min.
Tucker Dávila Wood
9 min.
Magnus von Horn
102 min.
Alexander Sokurov
87 min.
Laurie Anderson
75 min.
Eric Khoo
103 min.
Fernando Colomo
101 min.
Ivailo Hristov
97 min.
Paula Ortiz
95 min.
Marco Berger
103 min.
Mercedes Moncada Rodríguez
88 min.
João Salaviza
91 min.
Pedro Rivero
Alberto Vázquez
80 min.
Remton Zuasola
96 min.
Alvaro Longoria
90 min.
(One Day I Saw 10.000 Elephants)
Alex Guimerà
Juan Pajares
80 min.
Duke Johnson
Charlie Kaufman
90 min.
Scott Cooper
122 min.
( The Clan)
Pablo Trapero
108 min.
Kent Jones
80 min.
Woody Allen
Not in competition
95 min.
Alfonso Gómez-Rejón
105 min.
Nanni Moretti
Closing Night Film
106 min.
Hou Hsiao-hsien
Opening Night Film
104 min.
László Nemes
107 min.
Denis Villeneuve
122 min.
Jafar Panahi
82 min.
Hirokazu Koreeda
128 min.
(Hot Coal)
Xabi Gutiérrez Márquez
7 min.
(Off-Road. Mugaritz, feeling a way)
Pep Gatell
65 min.
(Cooking at the World's End)
Alberto Baamonde Bello
93 min.
(Knowledge-Eating)
Luis Germanó
Jorge Martínez
Toni Segarra
22 min.
Andrea Gómez
Luis González
87 min.
(Sonia's dream)
Diego Sarmiento Pagán
15 min.
(Ceviche's DNA)
Orlando Arriagada
85 min.
(Cider Stories)
Bego Zubia Gallastegi
65 min.
Verónica Escuer
Cristina Jolonch
47 min.
Caterina Barjau Dachs
Rafael Jorge Martínez Pardo
19 min.
(Nothing in return)
Daniel Guzmán
99 min.
Sergi Pérez Gómez
91 min.
( Happy 140)
Gracia Querejeta
98 min.
(Talk)
Joaquín Oristrell
79 min.
(The High Pressures)
Ángel Santos
84 min.
(The Heroes of Evil)
Zoe Berriatúa
98 min.
(Mortadelo & Filemon: Mission Implausible )
Javier Fesser
89 min.
(Requirements to be a normal person )
Leticia Dolera
81 min.
( Gipsy King)
Juanma Bajo Ulloa
115 min.
(Easy Sex, Sad Movies)
Alejo Flah
I Europe-Latin America Co-production Forum
92 min.
Carlos Rodríguez
56 min.
David González Rudiez
Zinemira Kimuak
4 min.
Lander Camarero
Zinemira Kimuak
30 min.
Jorge Fernández Mayoral
Pablo Iraburu Allegue
Pablo Tosco
65 min.
Tucker Dávila Wood
Zinemira Kimuak
10 min.
Mikel Gurrea
Zinemira Kimuak
22 min.
Josu Martínez
71 min.
Aitor Oñederra
Zinemira Kimuak
10 min.
Gorka Bilbao Ramos
110 min.
George Todria
Zinemira Kimuak
16 min.
Iñigo Salaberria
Zinemira Kimuak
18 min.
(Possessed)
Sam Orti Marti
82 min.
Olivier Masset-Depasse
90 min.
Lara Izagirre
95 min.
Pablo Iraburu Allegue
Migueltxo Molina Ayestarán
III Europe-Latin America Co-production
80 min.
(Retribution)
Dani de la Torre
100 min.
Genndy Tartakovsky
86 min.
(Woman and Bird)
Nicolás Gutiérrez Wenhammar
23 min.
(The Enemy)
Aldemar Matias
26 min.
(Spanish Level 1)
Guy Dessent
22 min.
Sebastián Palominos
22 min.
(The Birds Look to the North)
Pepe Gutiérrez
13 min.
(New Life)
Kiro Russo
16 min.
(Fear)
Michal Blaško
28 min.
(I'll Fly Higher)
Isabel Lamberti
23 min.
Boris Aljinovic
Harald Siepermann
87 min.
(Tom Little and the Magic Mirror)
Ernesto Padrón
73 min.
Tony Oliver
Ryuichi Yagi
Takashi Yamazaki
95 min.
Jeremy Degruson
Ben Stassen
85 min.
Rush Sturges
80 min.
Guido Perrini
52 min.
Michael Oblowitz
90 min.
Jimmy Chin
Chai Vasarhelyi
90 min.
Jon Herranz Hernández
28 min.
Victor van Vloten
Robert van Wingerden
15 min.
Gabriel Clarke
John McKenna
112 min.
Daniel Hendler
I Europe-Latin America Co-production Forum
80 min.
Pepa San Martín
93 min.
Rober Calzadilla
101 min.
Merian C. Cooper
Marguerite Harrison
Ernest B. Schoedsack
71 min.
Merian C. Cooper
Ernest B. Schoedsack
100 min.
Merian C. Cooper
Lothar Mendes
Ernest B. Schoedsack
80 min.
Irving Pichel
Ernest B. Schoedsack
78 min.
Merian C. Cooper
Fred Rickey
Ernest Schoedsack
Michael Todd
Michael Todd, Jr.
Gunter von Fritsch
116 min.
Jorge Dorado
108 min.
jabi Elortegi
60 min.
Orson Welles Orson Welles
58 min.
Pier Paolo Pasolini
120 min.
Pier Paolo Pasolini
104 min.
Pier Paolo Pasolini
112 min.
Pier Paolo Pasolini
106 min.
(Medea)
Pier Paolo Pasolini
110 min.
Pier Paolo Pasolini
99 min.
Pier Paolo Pasolini
105 min.
Marcos García y Mikel Insausti
Official Sponsors:
Official Collaborators:
Associated Institutions:
© San Sebastian International Film Festival | Developed by: Yo Miento Producciones

This website uses cookies to improve the user experience. More info Agree